Właściwości eksploatacyjne

Zasięg

Zasięg zależy głównie od pojemności wykorzystywanych akumulatorów (stosujemy akumulatory o pojemności 9Ah, 12Ah i 15Ahdl SLA albo 10Ah, 20Ah dla LiFePO4)) techniki jazdy, ciężaru rowerzysty, rodzaju bieżnika, stopnia napompowania opon a także stanu technicznego roweru, akumulatorów i nawierzchni drogi. Jazda z dużą prędkością, a co za tym idzie – z większym i ciągłym poborem prądu- powoduje szybsze wyczerpywanie się akumulatorów. Przy ciężarze rowerzysty 75kg na płaskiej drodze asfaltowej oraz prędkości około 20km/godz. Testowany zasięg roweru (bez pedałowania) jest następujący:

  1. dla akumulatora 9Ah – ok. 20 km,
  2. dla akumulatora 12Ah ok. 40 km,

Droga ta wydłuża się jeżeli rowerzysta stosuje technikę mieszaną jazdy – tj. jednocześnie lub naprzemiennie pedałuje i unika dłuższego, ciągłego poboru prądu z akumulatora. Zasięg może być zwiększany poprzez użycie akumulatorów o większej pojemności.
Zalecamy umieszczenie w rowerze prędkościomierza rowerowego. Ułatwia on utrzymanie prędkości ekonomicznej, oraz lepszą ocenę dystansu, który pozostał do pokonania bez ładowania akumulatorów. W początkowej fazie eksploatacji napędu wskazane jest obserwowanie poboru prądu z baterii (włączenie w obwód amperomierza) w celu zorientowania się i wyrobienia nawyku oszczędnego gospodarowania poborem energii z układu zasilania.

Prędkość maksymalna

(w warunkach testowych, bez wiatru, na płaskiej asfaltowej jezdni, napompowane w pełni opony, przy ciężarze rowerzysty 75kg).

W zależności od typu użytego silnika 550 W dla kół 26″prędkość max do osiągnięcia to:

  • dla silnika typu 4011 – 22km/h
  • 4012 – 25km/h
  • 408 – 40km/h
  • 406 – 45km/h

Bezpieczeństwo jazdy

Z uwagi na relatywnie duże prędkości i przyspieszenia łatwe do osiągania przez rower wyposażony w elektryczny napęd należy zwracać szczególną uwagę na stan hamulców i zachowywanie bezpiecznych odległości podczas jazdy. Promując potrzebę stopniowego podnoszenia kultury bezpieczeństwa jazdy na rowerze (a szczególnie przy okazji wprowadzania nowych dynamicznych rozwiązań) polecamy stosowanie kasków rowerowych i elementów odblaskowych ubrań.

Koszty eksploatacyjne

Rower elektryczny jest najbardziej ekonomicznym ze spotykanych pojazdów jeżeli chodzi o koszt energii zużywanej na przejechanie 1km trasy. Średnio wynosi on poniżej 1 grosza /km..