Każdy, zwykły rower można wyposażyć w napęd elektryczny:
- silnik elektryczny montowany w przednim lub tylnym kole,
- sterownik elektroniczny, kompletny z osprzętem -przyspiesznikiem i dźwigniami hamulców. Sterownik może znajdować się wewnątrz silnika.
- źródło energii w postaci baterii akumulatorów umieszczanej pod ramą, siodełkiem lub na bagażniku roweru
(np. dla rowerów typu damka) - dla uzupełniania energii (w domu lub samochodzie) potrzebujemy ładowarkę impulsową do ładowania akumulatorów
Otrzymujemy w rezultacie ekologiczny napęd do roweru, który umożliwia przemieszczanie się (z pedałowaniem lub bez) z prędkością do 40km/godz. i więcej na odległość 30 km do 60kmj – zależnie od wielkości zastosowanych akumulatorów, stanu drogi, wagi rowerzysty oraz sposobu jazdy. Koszt zużytej energii na 1 km wynosi mniej niż 1 grosz. Rower elektryczny zapewnia szybki i przyjemny dojazd do pracy, na działkę, po zakupy, umożliwia odbywanie dłuższych wycieczek bez większego wysiłku, potu i znużenia nawet w największe upały. Łączy w sobie zalety roweru i skutera dając w każdej chwili możliwość wyboru i korzystania z sumy ich atutów. Służy też wszędzie tam, gdzie nie można używać silnika spalinowego, jak parki i rezerwaty. Idealny w okresie rekonwalescencji. Wszystkim lubiącym jazdę na rowerze nie ujmuje doznań lecz je wzbogaca dając możliwość wyboru większego zakresu dynamiki, prędkości jazdy jak również zwiększania wysiłku (według własnego wyboru a nie jak to zwykle bywa będąc zasadniczo uzależnionym od wpływu czynników zewnętrznych). Silnik może pracować jednocześnie z rowerzystą lub nie, dając możliwość pełnej kontroli wysiłku osobom uprawiającym ten sport bardzo intensywnie jak też i mającym (przejściowo lub na stałe) ograniczenia wydolnościowe organizmu. Rower z napędem elektrycznym staje się szczególnie konkurencyjnym środkiem transportu w aspekcie kosztów, czasu dojazdu i ochrony środowiska, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich o znacznych problemach w poruszaniu się tradycyjnymi pojazdami (np. samochodowymi)..